Gogle narciarskie – dlaczego są tak ważne i czym się kierować podczas ich zakupu?


Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia narciarskiego są odpowiednio dobrane gogle. Wybór odpowiednich gogli powinien być dopasowany indywidualnie do użytkownika, jednak warto wiedzieć jakie są ich zalety, przed czym chronią i czym się kierować kupując własną parę.

Najważniejsze zalety użytkowania gogli narciarskich

Odpowiednio dobrane i użytkowane gogle ochronią oczy przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Ich noszenie stanowi konieczność w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz pozostałym osobom przebywającym na stoku.

W związku z tym, że śnieg odbija promienie słoneczne a zimą ilość światła słonecznego docierającego na ziemię jest duża okulary narciarskie wyposażone w filtry ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Ich użytkowanie niesie za sobą ochronę przed prędkością i wywołanymi przez nią podrażnieniami oczu oraz ewentualnymi uszkodzeniami wywołanymi drobinkami lodu, śniegiem oraz zimnym powietrzem. 

Gogle narciarskie zabezpieczą przed upadkiem, zwiększą widoczność i niejednokrotnie ochronią w razie upadku wywołanymi przeszkodami w terenie których narciarz się nie spodziewa.

Czym się kierować wybierając gogle na narty?

Gogle powinny być idealnie dopasowane do rozmiaru oraz kształtu twarzy użytkownika. Dobrze dobrane idealnie przylegają do twarzy w każdym jej miejscu (na wysokości skroni, po bokach twarzy oraz w miejscu zetknięcia z nosem). Minimalny kąt widzenia jaki powinny zapewniać to 160 stopni.

Najszerszy kąt uzyskuje się wybierając modele bezramkowe, te wyposażone w masywne ramki lepiej przylegają do twarzy zapewniając maksimum bezpieczeństwa. Gogle na narty muszą zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.

Dzięki zapewnieniu odpowiedniej wentylacji szła nie będą parowały a wilgoć ze skóry zostanie skutecznie odprowadzona. Dobrym wyborem są także gogle fotochromatyczne, które dostosowują kolor szkieł do zmieniających się warunków pogodowych.