Kursy nawigacji morskiej – wtedy kiedy nawigacja zawodzi


Bezpieczna nawigacja stanowi jeden z filarów powodzenia żeglugi. Towarzyszące człowiekowi systemy GPS nie zawsze okazują się skuteczne i nie zawsze warto zawierzać im w pełni. W przypadkach spornych lub gdy systemy elektroniczne zawodzą to na sterniku spoczywa ciężar odpowiedzialności skuteczności i bezpieczeństwa żeglugi.

Kursy nawigacji morskiej – czy to konieczne?

Kursy nawigacji morskiej powstały w celu wtajemniczenia w tajniki żeglugi osoby początkujące oraz w celu rozwoju kompetencji i umiejętności profesjonalnych żeglarzy.  Kluczowa umiejętność którą jest znajomość tradycyjnej nawigacji oraz umiejętność posługiwania się tylko mapą lub namiernikiem przydaje się w sytuacjach zawodności systemów GPS oraz w sytuacjach nieoczekiwanych i awaryjnych. Kursy obejmują szkolenie teoretyczne nastawione na pogłębianie wiedzy a także rozwijają umiejętności m.in. z zakresu prowadzenia nawigacji, określania kierunków prądów, głębokości w portach. Nierzadko obejmują elementy meteorologii i locji morskiej przydające się w szczególnie kryzysowych sytuacjach.

Rodzaje kursów nawigacji morskiej

Z kursów mogą korzystać osoby początkujące jak i zaawansowane. Pierwsze kroki można stawiać dzięki kursom Essential Navigation & Seamanship. Osobom bardziej doświadczonym ale nie prowadzącym rejsów profesjonalnie rekomenduje się kurs Day Skipper Shorebased. Wiele szkół oferuje także kursy dla skipperów profesjonalnych którym zależy na usystematyzowaniu swojej wiedzy. Zalicza się do nich m.in kurs Coastal Skipper.