Rowery dla dzieci – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?


O aktywnym spędzaniu wolnego czasu mówi się bardzo głośno. Szczególnie okres wiosny i lata warto spędzać na świeżym powietrzu. W ten prosty sposób można zadbać o swoją kondycję oraz zacieśniać rodzinne więzi. Świetnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu całą rodziną jest jazda na rowerze. Prawie każdy lubi rowerowe wycieczki. Już malutkie dzieci rwą się, by przejechać się swoim pierwszym rowerkiem. O tym, jak wybrać rower dziecięcy spomiędzy takich modelów, który nie zniechęci malucha do jazdy na nim, można przeczytać poniżej.

Popularne rowerki biegowe

Prawdziwy rower jest dostosowany dopiero dla dzieci 3, 4-letnich. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by już od najmłodszych lat kształtować w dziecku miłość do rowerowych przejażdżek i tego cudownego powiewu wiatru na policzkach. Dziecko, które swobodnie już biega z powodzeniem może otrzymać swój pierwszy rower biegowy. Dla dzieci od 18 miesiąca życia przeznaczone są między innymi jeździki poruszające się na 3 kołach. Dziecko zupełnie intuicyjnie rozwija swoją motorykę, a dodatkowo uczy się znaczącego ruchu odpychania. Już w tym momencie warto pamiętać o bezpieczeństwie malucha i zakupić kask. Wyrobi to dobry nawyk ubierania go podczas każdorazowego używania roweru. 

Rowery dostosowane do dziecięcych potrzeb

W wieku 3 lat dzieci mogą przesiąść się z rowerka biegowego na prawdziwy rower, tylko taki z bocznymi kółeczkami. Dziecko uczy się w ten sposób zasady działania prawdziwego roweru, ale boczne koła chronią go przed jakimkolwiek upadkiem. Niektóre dzieci bardzo szybko uczą się jazdy bez tych dodatkowych kółek, inne zrobią to dopiero w momencie pójścia do szkoły. Warto więc kupić model z odkręcanymi bocznymi kółkami – nigdy nie wiadomo kiedy przestaną już być potrzebne. Dzieci idące do szkoły swobodnie mogą poruszać się rowerem na kołach w rozmiarze 20″. Oczywiście nie należy aż tak bardzo sugerować się rozmiarami kół podanymi przez producentów dla danej grupy wiekowej. Jak wiadomo, dzieci potrafią bardzo się od siebie różnić, rosną one w różnym tempie. Każdy rower powinno się więc dopasować indywidualnie do danego dziecka.

Jak wybrać rower dziecięcy? – na podstawie wzrostu

Wzrost to najważniejszy czynnik decydujący o wyborze rozmiaru kół i ramy roweru. Producenci podają często dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany model, jednak sugerowanie się tylko tym jest błędne. Najważniejsze jest dobranie roweru do wzrostu, bo przecież nie każdy 7-latek ma 120 cm. W rozmiarach kół jest doprawdy szeroki wybór. Można spotkać rowerki biegowe w rozmiarze nawet 10″ oraz rowery młodzieżowe bardzo zbliżone do tych dla dorosłych, ale jednak w rozmiarze 24″. Dzieci rzeczywiście rosną bardzo szybko i można by pomyśleć, że aby rower był idealnie dopasowany trzeba by ciągle go zmieniać, a nie jest to taka tania sprawa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że za mały lub za duży rower może wymuszać nieprawidłową postawę ciała, być niebezpieczny oraz zwyczajnie zniechęcić dziecko do dalszej przygody z rowerem. Naprawdę warto inwestować w rowery, które są dostosowane do potrzeb dziecka. Właśnie w taki sposób rozwijać można pasję oraz rutynę spędzania wolnego czasu w sposób aktywny.