Jak nabyć dobry kask rowerowy?


Choć kask rowerowy nie jest obowiązkowym, lecz jedynie zalecanym przez prawo elementem wyposażenia rowerzysty, to jednak niezwykle istotne jest to, aby go na swojej głowie posiadać. Z jakiego powodu jest to tak ważne, a co równie istotne, jak wybrać kask rowerowy, aby spełniał on swoje wszystkie zadania możliwie jak najlepiej?

Czy kask rowerowy jest ważny?

Z tego powodu, że kask rowerowy nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia, tak jak np. oświetlenie, za którego brak grozi mandat, często uważa się, że jest on zbędny i tylko zawadza podczas jeżdżenia na rowerze. Jest to ogromny błąd, ponieważ kask służy do tego, aby w razie wypadku i upadku na drogę, ochronić delikatną głowę przed uszkodzeniem. A pamiętać trzeba, że wystarczy drobne pęknięcie czaszki, aby przyjemna wycieczka rowerowa zakończyła się nawet śmiercią.

W chwili, gdy posiadać się będzie na głowie dobrej jakości kask rowerowy, jego powierzchnia i struktura przejmą znaczną część energii powstałej przy uderzeniu, a tym samym cały wypadek skończy się co najwyższej na kilku siniakach i strachu. Żeby tak się jednak mogło stać, niezbędne jest dobre dobranie kasku. Jak to się powinno robić?

Jak dobrać rodzaj kasku?

Podstawową sprawą podczas kupowania kasku rowerowego jest to, aby odpowiednio wybrać i dobrać jego typ do posiadanych potrzeb. Jak się bowiem okazuje, na rynku nie ma tylko jednego rodzaju kasku, który jest uniwersalny i służy do każdego sposobu jazdy na rowerze. Inny kask powinien być wybierany do jazdy rowerem MTB, który jest wtedy znacznie mocniejszy i odporniejszy na uderzenia, a inny do jazdy na rowerze szosowy, który przybiera wtedy bardzo aerodynamiczny kształt pozwalający rozwijać znacznie większe prędkości.

Rzecz jasna jeśli nie jeździ się rowerem w sposób bardzo zaawansowany i nie traktuje go jako zajęcia sportowego uprawianego pół profesjonalnie, można pokusić się o kupienie kasku cywilnego, o uniwersalnej charakterystyce. Oczywiście nie oznacza to wtedy nadal tego, że taki kask nie musi się charakteryzować odpowiednimi cechami.

Praktyczne cechy kasków rowerowych

Nawet jeśli wybiera się kask uniwersalny, do zwykłej, rekreacyjnej jazdy na rowerze, niezwykle ważne jest to, aby poświecić mu nieco uwagi podczas jego kupowania. O czym zatem trzeba pamiętać, gdy kupuje się nawet i ten podstawowy model kasku rowerowego?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas takiego zakupu jest to, aby nabywany kask był naprawdę dobrze dopasowany do głowy. Kask zbyt mały, a przede wszystkim zbyt duży, który będzie luźno spoczywał na głowie, właściwie nie będzie zapewniał żadnego stopnia ochrony głowy. Z tego powodu bardzo ważne jest to, żeby podczas kupowania kasku zwyczajnie go przymierzyć i ocenić to, jak się on prezentuje i jak przylega do głowy. Oczywiście pomocne w tym wypadku będą również liczne regulacyjne paski, które pozwolą lepiej i skuteczniej przymocować kask do głowy.

Wybierając taki kask, warto również pamiętać o tym, aby zapewnić sobie w nim nieco komfortu, czyli żeby był dobrze i wygodnie wyściełany, a także, aby wyposażony był w wentylację, która zapewni dopływ świeżego powietrza do głowy.