Bezpieczeństwo na wodzie w kapoku


Podstawową zasadą, jaką powinni kierować się wszyscy żeglarze, jest: nie ma wejścia na pokład bez kamizelki ratunkowej. W przypadku wypadnięcia za burtę jest ona jedynym, co chroni człowieka przed utonięciem. Warto wiedzieć, że kamizelki ratunkowe nie są tym samym, co asekuracyjne. Te drugie przeznaczone są dla ludzi umiejących pływać i tylko wspomagają ich w utrzymaniu na tafli wody.

jaka kamizelka ratunkowaBezpieczeństwo na jeziorze.

Warunki na wodzie zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego warto zrobić wszystko, by zapobiec ewentualnej tragedii. Kapoki powinny być ubrane przed wejściem na pokład przez każdego uczestnika rejsu. Umiejętność pływania nie ma tu nic do rzeczy.

Kamizelka ratunkowa wcale nie musi być niewygodna. Warto wybrać taką, która ma odsłoniętą szyję, co w przypadku wypadnięcia za burtę, pozostawia możliwość swobodnych ruchów głową.

Kamizelka musi być odpowiednio dopasowana – zbyt luźna nie będzie spełniała swojej roli, a w przypadku osoby nieprzytomnej znajdującej się w wodzie, niewiele pomoże.

Jaką kamizelkę wybrać?

W zależności od przewidywanej wagi użytkownika, kamizelki ratunkowe mają różną wyporność. Jest ona tym większa, im większa będzie waga osoby noszącej kapok.

Warto wiedzieć, że kamizelki ratunkowe powinny pochodzić od sprawdzonych producentów, gwarantujących wysoką jakość swoich produktów. Nie warto kupować kamizelek z drugiej ręki, bowiem są one jedynym, co chroni człowieka, który wypadnie za burtę, przed utonięciem.