Jakie pokrowce na narty powinniśmy kupować?


Zima przynosi nam różne skojarzenia – jedni kojarzą ją z bałwankami i wojnami na śnieżki, inni ze żmudnym odśnieżaniem, a jeszcze inni ze wspaniałymi sportami zimowymi. To trzecie wymaga specjalnego, zadbanego ekwipunku, który nierzadko ma wyjątkowe miejsce w naszych sercach. Szczególną miłością cieszą się narty, sprzęt do najbardziej klasycznego sportu zimowego. Zwykle poświęcamy bardzo dużo czasu, aby odpowiednio je pielęgnować i konserwować. Jednak wielu z nas zapomina o tym, co najniebezpieczniejsze dla każdej pary nart – transporcie. Dlatego warto zakupić pokrowiec na narty i zapewnić im bezpieczną, wygodną podróż na stok narciarski.

Zalety używania pokrowca na narty

Oczywistym atutem każdego pokrowca jest zapewnienie bezpieczeństwa sprzętowi narciarskiemu. Solidnie wykonany pokrowiec na narty sprawi, że nie będziemy musieli martwić się o stan naszego ekwipunku podczas podróży. Nieważne, czy stok narciarski znajduje się kilka kroków od naszego domu, czy aby do niego dojechać potrzeba kilkugodzinnej drogi samochodem – narty mogą zostać uszkodzone podczas każdego transportu, a pokrowce ochronne doskonale je przed tym chronią. Zresztą to samo tyczy się otoczenia, bo na pewno każdemu z nas choć raz zdarzyło się coś strącić, popchnąć, czy zarysować przez noszenie ostrych, długich nart bez pokrowca. Dobre pokrowce na narty zapewniają im również ochronę przed złą pogodą, która potrafi prowadzić do niepozornych, ale bardzo niebezpiecznych uszkodzeń sprzętu. Nie możemy też zapomnieć o tym, że pokrowce na narty zapewniają nam wiele komfortu. W końcu znacznie wygodniej jest nosić torbę przewieszoną przez ramię, zamiast męczyć się, trzymając parę nart pod pachą. Znacznie łatwiej się w ten sposób poruszać, a czasami można nawet zapomnieć, że ma się na sobie pokrowiec na narty.

Charakterystyka dobrze dobranego pokrowca

Wiadomo, że podczas zakupu musimy dokładnie przyjrzeć się materiałowi, z jakiego wykonany został dany pokrowiec. Nietrwały produkt może skutkować jeszcze większymi szkodami, niż w przypadku noszenia nart bez żadnego pokrowca. Musimy też koniecznie wybrać pokrowiec wodoodporny, aby chronił on nasz sprzęt przed deszczem, śniegiem, czy gradem. Oczywiście, wodoszczelność sprawdzi się także podczas wypadków z napojami i innymi brudzącymi substancjami.

Jednak to nie wszystko, w parze z odpornością na wodę powinna iść też przewiewność pokrowca. Zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej, która powstaje po zamknięciu w pokrowcu nart okrytych resztkami śniegu.

Dopasowanie pokrowca do konkretnych nart

To, że pokrowiec się nie sprawdza, nie musi koniecznie być winą jego złego wykonania. Mogliśmy po prostu dobrać model nienadający się do naszych nart. Dlatego podczas zakupu powinniśmy mieć na uwadze rozmiar i typ pokrowca. Zarówno jego długość, jak i szerokość powinny być nieco większe od naszego sprzętu, aby ułatwić wyciąganie i wkładanie nart do pokrowca. Szacuje się, że różnica ta powinna wynosić od 5 do 10 centymetrów. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że pokrowce są produkowane dla konkretnych odmian ekwipunku sportowego, dlatego mając narty do biegania, nie możemy kupić pokrowca przeznaczonego dla nart zjazdowych.

Czy powinniśmy kupić też pokrowiec na buty narciarskie?

Zaopatrzenie się w pokrowiec na buty narciarskie jest mądrą i praktyczną decyzją. Nie tylko ochronią one nasze buty, ale też resztę sprzętu, który często ma wydzielone przegródki w takich pokrowcach. Dzięki zamknięciu całego ekwipunku w jednej, poręcznej torbie, nie będziemy musieli bać się o zapomnienie gogli, czy kasku, a organizacja będzie w ten sposób znacznie prostsza. Co więcej, pokrowiec na buty narciarskie coraz częściej ma wbudowany system ogrzewania, który sprawi, że założone przez nas obuwie będzie ciepłe i przyjemne, poprawiając nasze wyniki w narciarstwie.