Raki – niezbędnik, jeżeli chodzi o wyjście w góry

Wyprawa w góry – w szczególności te wysokie – to dopiero wyzwanie. Każda osoba nie powinna zapomnieć o tym, aby wyposażyć się w niezbędne elementy. Chociażby z tego względu, aby zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Chodzi tu o chociażby o to, aby mieć przy sobie (a dokładnie na sobie) odzież termiczną, jak również raki na butach i czekan. Na co należy uważać, decydując się na zakup raków? Oto kilka niezbędnych czynników o jakich należy pamiętać, podejmując finalny wybór.

Sztywność raków górskich

Jednym z czynników decydujących o wyborze raków, jest ich sztywność. Decydując się na zakup, należy wziąć pod uwagę to z jakimi trasami dana osoba będzie musiała się zmierzyć. Do wyboru są modele:

  • półsztywne – dedykowane na trasy, które nie są wymagające. Można zabrać je na lodowce, czy też na ośnieżone trasy. Trzeba jednak uwzględnić to, że przy ich pomocy nie można zbyt długo chodzić. W szczególności, jeżeli mowa jest o przednich rakach. Należy pamiętać także o tym, aby raki zakładać na trasy o średnim stopniu nachylenia.
  • sztywne – polecane na trasy, gdzie większość odcinków będzie do pokonania przy pomocy przednich zębów. Jest to model, który jest w stanie zapewnić zdecydowanie lepszą stabilność. Warto je uwzględnić, jeżeli ktoś jest pewny tego, że na trasie występować będą wysokie ściany do pokonania.

Wykonanie raków

Kolejna ważna kwestia, jeżeli chodzi o podjęcie finalnej decyzji. W sklepach można otrzymać raki:

  • stalowe – wykonane ze stali nierdzewnej albo chromowanej. Zdecydowaną zaletą ich jest wysoka odporność na uszkodzenia. Dzięki temu są one w stanie przysłużyć się wiele razy podczas różnych wypraw górskich. Tym bardziej należy o nich pomyśleć, jeżeli po drodze występować będą odcinki z dużą ilością lodu.
  • aluminium – nie są tak ciężkie, jak te wykonane ze stali. Nie cechują się one tak wysoką żywotnością i można je łatwo uszkodzić. Dlatego polecane są one na zdecydowanie łatwiejsze trasy. Lodowiec może powyginać zęby raków, więc tym bardziej należy wykazać się ostrożnością.

Chodzenie po ścieżkach górskich

Wydawać by się mogło, że można obyć się na trasach górskich bez raków. Jest to błędne myślenie, które już nie raz i nie dwa doprowadziło do wielu tragedii w górach. Osoby, które wybierają się w góry, ale nie chcą raków kupować na stałe, mają do dyspozycji specjalne wypożyczalnie. Tam to można wynająć taki sprzęt w dobrej cenie. Przy większej ilości takich wypraw górskich, warto jednak postarać się o własne raki najlepiej ze sklepu: https://www.polarsport.pl/wspinaczka/raki.html, które tym bardziej nie kosztują sporej ilości pieniędzy.