Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu butów w góry?


Każdy miłośnik górskich wspinaczek z pewnością zdaje sobie sprawę, że nie ma butów idealnych. Dlatego też przed zakupem odpowiedniego modelu warto zastanowić się nad rodzajem tras, jakie będziemy pokonywać, oraz o jakiej porze roku najchętniej jeździmy w góry. Duże znaczenie będzie miała również pogoda. Podczas słonecznej aury wybierzemy inne obuwie niż w sytuacji, gdy jest pochmurno i należy się spodziewać opadów deszczu lub śniegu.

Buty górskie dostosowane do panujących warunków

Co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru butów górskich? Półbuty i trzewiki turystyczne, które są zaliczane do obuwia lekkiego, będą się świetnie nadawać, jeśli planujemy przemieszczać się bez obciążenia. Poza tym idealnie się sprawdzą na szlakach niezbyt wymagających oraz w sytuacji, gdy jest sucho i nie będziemy wkraczać na tereny zaśnieżone lub zlodowaciałe. Osoby uwielbiające wspinaczkę po ścianach używają właśnie tego rodzaju obuwia. Na terenie, na którym pojawia się śnieg i błoto, lepiej się sprawdzą buty górskie z jednorodnym pokryciem. Natomiast podczas wypraw w okresie letnich upałów należy włożyć obuwie z membraną. Na teren kamienisty najlepiej wybrać obuwie o twardej podeszwie, która zabezpieczy nas przed uderzeniami o kamienie, a także wytrzyma nawet silne tarcie.

Dobre dopasowanie to podstawa

Jeżeli zależy nam na dobrym wyborze butów górskich, to już podczas przymiarki należy zwrócić uwagę na różne szczegóły. Trzeba pamiętać, że samo włożenie butów przed zakupem, to za mało, by je właściwie ocenić. Dobrze jest przespacerować się po sklepie. Jeśli noga w bucie ma duży luz, to najprawdopodobniej na szlaku doznamy wielu otarć i wędrówka nie będzie nam sprawiać przyjemności. Zakup luźnych butów, to poważny błąd. Musimy je idealnie dopasować do nogi. Buty górskie nie mogą być też zbyt ciasne. Pamiętajmy, że tylko słabej jakości obuwie szybko się rozejdzie. Jeśli buty będą nas uciskać, to nasz krwiobieg zostanie wyhamowany, co przyspieszy wychłodzenie organizmu. W strefie o niskich temperaturach możemy nawet nabawić się odmrożeń.

Rola cholewki

Podczas dopasowywania butów górskich należy też zwrócić uwagę na odpowiednią cholewkę. Powinna być ona miękka i elastyczna. W żadnym wypadku nie może ocierać nogi. Wyraźne wcięcie powinno znajdować się na wysokości ścięgna Achillesa. Niektórzy producenci montują w butach o długich cholewkach podwójny język. Zewnętrzny stanowi ochronę przed sypaniem się śniegu do środka, a wewnętrzny otula piszczel. Jeżeli planujemy wyprawę z lekkim bagażem, to lepiej wybrać solidne półbuty. Przy większym doświadczeniu możemy w tego rodzaju butach chodzić po górach – zwłaszcza gdy jest sucho i nie wkraczamy na teren zaśnieżony.