Kształt chwytu rowerowego a preferencje jazdy

Każdy miłośnik rowerów wie, że chwyty rowerowe powinny być jak najlepiej dopasowane do preferencji użytkownika. Trzeba jednak pamiętać, że wybór konkretnego modelu może mieć również istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. I właśnie dlatego jazda po ściśle określonych trasach wymaga zastosowania specjalnych chwytów dopasowanych do typów tras.

Jazda górska – co wybrać?

Jazda górska charakteryzuje się bardzo dużym dynamizmem. Często zmieniający się krajobraz i nierówne podłoże zmuszają do ciągłej uwagi i manewrowania. Dlatego osoby preferujące ten styl jazdy powinny skupić się przede wszystkim na wyborze prostych chwytów rowerowych, które zapewnią im maksimum komfortu. Co ważne, proste gripy są zwykle dość krótkie, co znacznie skraca średnicę kierownicy. Ma to szczególne znaczenie dla ogólnego rozmiaru skrajni, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko powstania kolizji z obiektami znajdującymi się przy tak zróżnicowanej trasie. Nawiasem mówiąc, przy jeździe górskiej warto postawić na chwyty do roweru ze specjalnymi obejmami, które ograniczą ich przesuwanie się po kierownicy.

Jazda szosowa – co wybrać?

Miłośnicy jazdy szosowej powinni zadbać przede wszystkim o takie chwyty, które pozwolą im na długotrwałą i wygodną jazdę. Dobry szosowiec może jeździć nawet przez kilka godzin bez przerwy i to z prędkością dochodzącą do 40 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że chciałby on najprawdopodobniej posiadać wygodne chwyty rowerowe zaopatrzone w specjalne rogi. Dzięki nim można okresowo zmieniać położenie rąk względem kierownicy. W ten sposób nie tylko szybciej odpoczywają ręce, ale też barki, plecy i inne części ciała.

chwyty rowerowe

Wybierając właściwe chwyty do roweru inwestuje się tak naprawdę w bezpieczeństwo jazdy. Dlatego duże, ciężkie i rozbudowane gripy nie sprawdzą się na ciasnych i wymagających trasach rowerowych.