Jak wybrać buty narciarskie?


Jeżeli planujemy wyjazd na narty, musimy najpierw zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt. Jednym z najważniejszych jego elementów są odpowiednio pasujące buty narciarskie. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka porad dotyczących ich wyboru.

A więc chyba najważniejszym parametrem dobrych butów narciarskich jest ich rozmiar. Najlepiej po prostu udać się do sklepu i przymierzając wybrać but, który najlepiej leży na nodze. Jednak optymalny rozmiar można ustalić także mierząc stopę. Jej długość to odległość między końcem dużego palca i końcem pięty.

Jeżeli zamierzamy jeździć rekreacyjnie, dla przyjemności, dobrze jest dla wygody dodać z pół centymetra do wyniku pomiaru. Do jazdy sportowej nic nie dodajemy, co zapewni lepsze czucie nart, niestety często kosztem komfortu.

Przy zakupie butów narciarskich warto też zwrócić uwagę na szerokość buta, która jest zależna od szerokości stopy, mierzonej w okolicach śródstopia. Istotną właściwością jest również tak zwany flex, czyli sztywność buta. Generalnie rzecz biorąc, im wyższe są nasze umiejętności narciarskie, tym sztywniejsze buty narciarskie powinniśmy wybrać.

Oczywiście nie można zapomnieć o trwałości i ogólnej jakości wykonania butów narciarskich. Wobec tego radziłbym wybierać spośród produktów sprawdzonych i uznanych producentów, takich jak na przykład Rossignol.

Ta francuska marka produkuje również narty, dzięki czemu buty narciarskie często są dopasowane do nart, co znacznie ułatwia zapięcie.

Podsumowując, buty narciarskie to absolutnie podstawowy asortyment każdego narciarza. Ich wybór jest rzeczą bardzo ważną, ponieważ odpowiednio dokonany pozwoli nam znaleźć obuwie na całe lata.