Radio UKF, czyli jak wygląda komunikacja na morzu.


Radio działające na falach ultrakrótkich to podstawowy element służący do komunikacji na morzu. Wykorzystuje się je do komunikacji zarówno z innymi statkami i stacjami brzegowymi, ale też do komunikacji wewnętrznej. Jaki zasięg ma takie radio i jak z niego korzystać?

Radio morskie – zasięg działania

Fale UKF (VHF) rozchodzą się w atmosferze w linii prostej. To oznacza, że zasięg działania radia uzależniony jest od wysokości anteny na statku. Aby mogło dojść do komunikacji, dwie anteny muszą się „widzieć”. Na „widoczność” wpływają wszelkie przeszkody terenowe.

Radio UKF może działać na mocy pełnej (25W) lub zredukowanej (1W). To ustawienie wpływa oczywiście na zasięg. Skuteczny zasięg przy zredukowanej mocy to maksymalnie około 3 Mm. Z kolei przy pełnej mocy nasz komunikat może dotrzeć nawet na odległość 30 Mm. Warto o tym pamiętać i niepotrzebnie nie zajmować kanału w tak szerokim obrębie.

Wywoływanie, nasłuch i rozmowa

Podstawowym kanałem używanym do komunikacji na morzu jest kanał 16. Służy on do łączności w niebezpieczeństwie oraz jako kanał nasłuchowo-wywoławczy. Stąd też tak ważne jest, aby na kanale 16 nie prowadzić rozmów niezwiązanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem statku lub pasażerów. Radio działające na fale ultrakrótkie pozwala naraz mówić tylko jednej osobie. Jeśli chcesz porozmawiać z kimś na tematy inne, niż wymienione powyżej, wywołaj go i przejdźcie na kanał roboczy.