Mity na temat czekanów


Dzisiaj na każdy temat w internecie można znaleźć naprawdę wiele informacji. Niestety często nie są one do końca prawdziwe, a takie nieprawidłowe informacje z kolei powodują, że w zasadzie to trudno jest się do nich właściwie ustosunkować i często podejmowane są tu naprawdę złe decyzje. Warto zatem obalić takie mity, chociażby na temat czekanów.

1) Czekan ma sięgać do kostki

Pierwszym mitem jest to, że czekan w zasadzie ma sięgać aż kostki. Oczywiście jest to zupełnie nieprawda. To przekonanie ma swoje wieloletnie korzenie jednak, bowiem dawniej właśnie tak się uważało – na samych początkach wspinaczki zimowej, czekany miały służyć także i do podpierania się. Te czasy jednak są już za nami i obecnie zdecydowanie lepiej jest zainwestować w wygodny czekan i osobno w kijki trekkingowe.

2) można samodzielnie dokonać pomiaru długości

Teoretycznie da się to uczynić, ale w praktyce często naprawdę pojawiają się tu liczne problemy. Przede wszystkim są one związane z tym, że sami nie jesteśmy jednocześnie w stanie stać prosto i patrzeć w dal i oceniać, czy czekan naprawdę sięga połowy łydki.

Zasadniczo bowiem ocena długości czekana odbywa się tak, że stajemy prosto, chwytamy go przy dziobie i opuszczamy rękę luźno w dół. Końcówka grota powinna dotykać połowy łydki. Warto jednak tu poprosić kolegę albo sprzedawcę o ocenę – będzie to bardziej obiektywne.

3) Idąc zimą w góry nie potrzebujemy czekana

To jest bardzo popularny mit prowadzący niestety do wielu przykrych sytuacji na szlaku. Generalnie ;jednak idąc w wyższe góry potrzebujemy czekana – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany.html. Wszelkie szlaki, które normalnie mają łańcuchy czy drabinki albo też charakteryzują się stromym podejściem albo wąskim szlakiem – potrzebują czekana. Zdecydowanie także lepiej jest mieć go nie użyć niż nie mieć a potrzebować.

4) Skituring nie wymaga czekana

Na koniec warto jeszcze powiedzieć o skituringu. Jak najbardziej wymaga on posiadania czekana, o czym zapominają osoby uprawiające go. Często bowiem są to narciarze nie mający doświadczenia w turystyce.