Rowery górskie

Rowery górskie, czyli tak zwane rowery MTB to jedne z najchętniej wybieranych rowerów. Są to uniwersalne rowery, które sprawdzą się na różnego rodzaju podłożach, w lesie i na górskim szlaku, na szutrówce, czy miejskim asfalcie. Pośród rowerów mtb znajdziemy zarówno rekreacyjne, jak i przeznaczone do agresywnej jazdy i wyścigów. Kluczowe znaczenie w rowerze górskim ma rama, która może być sztywna bądź amortyzowana. Równie ważny jest odpowiednio dobrany osprzęt i rozmiar kół.

Znaczenie ramy i osprzętu w rowerach górskich

rower górskiWspółczesne kolarstwo górskie ma wiele odmian. Rower górski jest przeznaczony przede wszystkim do jazdy sportowej i czerpanej z niej przyjemności. Może być też użytkowany głównie do jazdy rekreacyjnej, do dojazdów do pracy i wypadów za miasto. W przypadku jazdy po prostych drogach sprawdzi się sztywna rama, natomiast wszelkie szlaki górskie wymagają zastosowania amortyzacji. Przy czym przy zaczynaniu przygody z rowerem górskim polecana jest raczej rama sztywna, która nauczy lepszej kontroli nad sprzętem. Na osprzęt roweru górskiego składają się między innymi:

  • hamulce, mogą być tarczowe lub V-brake,
  • piasta, przerzutki, napęd i manetki,
  • obręcze kół,
  • amortyzacja ramy,
  • pedały, które mogą być na przykład platformowe lub tzw. SPD zespalające stopę z pedałem, dzięki zastosowaniu specjalnego obuwia.

Jeżeli szuka się roweru na lata, warto zainwestować w markowy osprzęt.

Jaki rower górski wybrać?

Na początek należy określić, jakie będzie przeznaczenie roweru mtb. Ma to istotne znaczenie, gdyż obecnie na rynku jest ogromny wybór różnego rodzaju rowerów górskich o odmiennym przeznaczeniu i znacznych różnicach cenowych, rower mtb kupić można w GreenBike. Pozycja na rowerach mtb jest sportowa i pochylona, i na pewno nie będzie on wygodnym środkiem transportu do długiej jazdy głównie po mieście. Ważna jest także geometria i rozmiar ramy, która odpowiednio dobrana do wzrostu i płci użytkownika, zapewni komfort jazdy. Koła rowerów górskich mają rozmiary 26, 27,5 oraz 29 cali, przy czym na początek polecane są najmniejsze o rozmiarze 26 cali ze względu na swoją uniwersalność. Cena roweru górskiego uzależniona jest od jego rodzaju, przeznaczenia, marki i jakości osprzętu.