Jazda rowerem łączy aktywność fizyczną z turystyką, więc to jeden z najpopularniejszych sposobów na rekreację. Nie każdemu wystarcza zwykła przejażdżka, bo wśród fanów jednośladów są również miłośnicy szybkości. Ich wyborem powinien być w pierwszej kolejności rower szosowy, który pozwala na rozwijanie znacznych prędkości i daje uczucie lekkości.
Czym charakteryzuje się rower szosowy?
Ten typ jednośladu wyróżnia się wśród innych niską wagą, bo ma lekką ramę; kierownicą wygiętą na ogół w kształt tzw. baranka; i cienkimi, dużymi oponami, o niewielkim poziomie ciśnienia. To wszystko sprawia, że rower szosowy jest stworzony do jazdy po nawierzchniach gładkich, twardych, przede wszystkim asfaltowych. Jego aerodynamiczna konstrukcja pozwala na szybką, ale jednocześnie wygodną podróż, dzięki czemu można na nim pokonywać duże odległości.
Rower szosowy — rodzaje
Amatorów szybkiej jazdy jest zbyt wielu, żeby każdy z producentów jednośladów oferował do sprzedaży tylko jeden model. Dawnymi czasy na polskich drogach rządziła kolarzówka, ale obecnie do wyboru jest kilka rodzajów roweru szosowego:
- endurance;
- gravel;
- rower przełajowy (cyclocross);
- rower triathlonowy.
Pierwszy umożliwia jazdę długodystansową, ale przy spadku prędkości, natomiast drugi pozwala na podróżowanie szutrami i trasami leśnymi, zachowując wygodę. Rower szosowy typu przełajowego jest z kolei uniwersalny jak gravelowy, a dodatkowo nadaje się na okres jesienno-zimowy. Ostatni typ jednośladu umożliwia przyjęcie najbardziej aerodynamicznej pozycji i uzyskanie największej prędkości, ale pojazd traci przez to na zwrotności.
Najwyższy komfort jazdy rowerem szosowym daje rama karbonowa, która poprawia amortyzację, ale nie jest tania. Aluminiowa pozwala za to zaoszczędzić, a jej atutem jest też większa wytrzymałość i stabilność. Każdy rowerzysta musi pamiętać, by niezależnie od ostatecznego wyboru odpowiednio dobrać rozmiar ramy, co może mu zaoszczędzić problemów z kręgosłupem.