Kupujemy pompkę rowerową

Każdy rowerzysta doskonale wie, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Do jazdy na rowerze trzeba mieć nie tylko odpowiedni strój, lecz także dobry kask czy też oczywiście efektywnie działające oświetlenie. Oprócz tych naprawdę bardzo ważnych przedmiotów koniecznie trzeba mieć także dobrze działającą pompkę do roweru. Dlaczego jest to tak istotny element wyposażenia, a także jak się go powinno wybierać?

Dlaczego warto mieć pompkę rowerową?

Jak wybrać pompkę do roweru? Zanim odpowie się na to pytanie, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu jest to tak ważny dodatek dla każdego rowerzysty. Kask chroni głowę przed uszkodzeniem, ubranie zapewnia dobry komfort podczas jazdy, a oświetlenie w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo. Dlaczego jednak należy mieć pompkę do roweru?

Jak każdy dobrze wie, w oponach rowerowych znajduje się powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Jeśli powietrza będzie za mało, jazda na rowerze będzie stawała się coraz bardziej nieprzyjemna, aż wreszcie stanie się zupełnie niemożliwa. Dlatego też niezbędne jest posiadanie pompki, aby regularnie dostarczać do opony nowego powietrza.

Czym powinna się charakteryzować dobra pompka rowerowa?

Skoro już wiadomo, dlaczego warto mieć pompkę do roweru, trzeba się teraz dowiedzieć, czym się ona powinna charakteryzować. Jakie są najważniejsze cechy dobrej pompki rowerowej, które wpływać będą na to, czy warto będzie ją kupić, czy też nie?

Nie da się ukryć, że bardzo ważną sprawą jest to, jak wygodnie używać się będzie danego modelu. Pompowanie koła co prawda jest czynnością, którą wykonuje się stosunkowo rzadko, lecz mimo wszystko warto zadbać o to, aby była to czynność mało kłopotliwa. Co więcej, pompka powinna być również efektywna, aby napompowanie koła nie zajmowało dłuższej chwili.

Oprócz tych cech dobra pompka to także łatwość w użytkowaniu, bezproblemowe przechowywanie, a także niska waga i mały rozmiar.

Jakie są dostępne na rynku pompki rowerowe?

Jak więc widać po powyższym opisie dobra pompka do roweru to naprawdę bardzo ważna sprawa, a jej znalezienie może sprawić spore kłopoty. Jakie są więc dostępne na rynku modele pompek i czym się one charakteryzują?

Zdecydowanie najczęściej polecanym rodzajem rowerowej pompki jest wersja nożna. Jest to rozwiązanie, które polega na naciskaniu stopą nóżki pompki, co powoduje napełnianie się opony powietrzem. Tego rodzaju pompka charakteryzuje się bardzo wysoką wygodą korzystania z niej, a także bardzo dobrą skutecznością, ponieważ w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund umożliwia napompowanie każdego koła. Mało tego, pompka ta jest na tyle skuteczna, że awaryjnie może być wykorzystywana nawet do pompowania opony samochodowej. Oczywiście wiedzieć trzeba, że jest ona również dość ciężka i nieporęczna.

Jeśli ktoś chciałby mieć pompkę, która będzie można zabrać ze sobą na rower np. na wypadek przebicia opony i konieczności jej ponownego napompowania wtedy poleca się wybranie pompki ręcznej. Co prawda nie jest ona zbyt efektywna, a i jej wykorzystywanie bywa problemem to jednak z racji niskiej wagi, a także bardzo małego rozmiaru może być umieszczona w każdym plecaku.