Jakie opony rowerowe kupić?

Niekoniecznie wszyscy wiedzą jak wybrać opony rowerowe. Wybór jest bardzo duży, dlatego nie jest to takie proste zadanie. Oferta producentów jest skierowana nie tylko do zawodowych kolarzy, ale również do amatorów górskich wycieczek rowerowych. 

Zakup opon rowerowych

Każdy może znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie, ponieważ na rynku dostępne są różne modele opon. Stan opon ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Opony po pewnym czasie użytkowania się zużywają i jest to całkowicie normalne. Żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku lepiej przeprowadzać regularne przeglądy jednośladu. Nie każdy ma jednak wiedzę na temat rowerów, przez co może nie wiedzieć jak wybrać opony rowerowe. W tym artykule postaramy się to wyjaśnić i zwiększyć świadomość na ten temat. Do wycieczek górskich należy wybrać zupełnie inne ogumienie niż do jazdy po szosie. Warte wyróżnienia są opony do asfaltu oraz do grząskiego gruntu. Właściwości opon są uzależnione od różnych czynników, między innymi takich jak konstrukcja oraz bieżnik. Ogromny wpływ ma także wybór mieszanki użytej w procesie produkcji opon. 

Typy opon

Opony z gładkim bieżnikiem sprawdzą się dobrze podczas jazdy po nawierzchni asfaltowej. Nie sprawdzą się jednak dobrze w mokrych warunkach, dlatego radzimy zachować szczególną ostrożność. Charakterystycznie wyglądające klocki bieżnika występują z reguły w oponach terenowych. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że odpowiadają one za przyczepność. Delikatne kostki bieżnika z kolei są widoczne w modelu opon semi-slick. Ich największym atutem jest oczywiście uniwersalność, ponieważ mogą być wykorzystywane w różnych warunkach pogodowych. Opony można także podzielić na zimowe oraz letnie. Ogumienie kolcowane pasuje idealnie do trudnych warunków pogodowych. Dobór właściwego rozmiaru jest prawdopodobnie najważniejszą kwestią przy wybieraniu opon. Ogumienie musi być przede wszystkim dopasowane do wymiarów jednośladu. Opony szosowe występują z reguły w rozmiarach 23-622 do 28-622. 

Właściwości ogumienia

W dętkach jest przeważnie stosowane wysokie ciśnienie i jest to charakterystyczna cecha tego modelu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że właściwości ogumienia można zmieniać za pomocą regulacji poziomu ciśnienia. Ten rodzaj opon ma jedno zadanie i jest to utrzymanie dobrej przyczepności na równych i gładkich powierzchniach. Gładki bieżnik jest wykorzystywany głównie w oponach szosowych. Dzięki temu możemy osiągnąć naprawdę zawrotną prędkość. Duża prędkość jest ważna dla osób, które rywalizują na powierzchniach asfaltowych. W chwili pogorszenia się warunków pogodowych, stają się one całkowicie nieprzydatne. Opony z mieszanym bieżnikiem pasują najlepiej do jazdy w trudnym terenie. W oponach gravelowych zostały na bokach zamontowane specjalne klocki. Opony MTB mają wyraźny bieżnik, który pomaga utrzymać przyczepność. W produkcji opon wykorzystywane są różne rodzaje mieszanek. Opony zjazdowe są produkowane z miękkiej gumy. Dobrze sprawdzą się przy jeździe w mokrym, a także bardzo trudnym terenie.