Czy na rower potrzeba skarpet?

Sprzęt kolarza nie kończy się na rowerze i termoaktywnej koszulce. Osoba, która uprawia ten rodzaj sportu potrzebuje wielu elementów garderoby oraz akcesoriów. Jazda sprawia frajdę, gdy skompletowane zostaną wszystkie potrzebne rzeczy. Warto zadbać o detale jak np. kolarskie skarpetki. Okazuje się, że bez nich ani rusz. Wiele osób, nie chcąc generować kosztów, zakłada na rower zwykłe skarpety, co na początku rzeczywiście wystarczy. Jeśli jednak ktoś myśli o profesjonalnym zajmowaniu się kolarstwem to powinien zadbać o to, by kupić specjalistyczne skarpetki rowerowe w odpowiednich sklepach typu sprint-rowery.pl. Jak je wybrać? Podpowiadamy!

Dlaczego takie długie?

Nawet, jeśli ktoś nie zna się na kolarstwie już na pierwszy rzut oka zauważy, że skarpetki rowerzystów są wyjątkowo długie. Mogą występować w trzech różnych długościach, ale zasadniczo im dłuższe, tym lepsze. Czasem wywołuje to uśmiech u laików, gdyż skarpety wyglądają jakby były naciągnięte na siłę albo pochodziły od starszego brata. Jednak to celowy zabieg. Skarpety kolarskie muszą chronić stopy i nogi przed wieloma szkodliwymi czynnikami takimi, jak otarcia i bolesne rany, odparzenia i stany zapalne, siniaki, przedostawanie się wody lub kamyczków do butów. Skarpety do połowy łydki chronią przed wyziębieniem.

Co zrobić, by stopy mogły oddychać?

Skarpety kolarskie nie tylko muszą mieć odpowiednią długość, ale też muszą być wykonane z odpowiedniego materiału. Przykładem takiego surowca jest elastan. Skarpety zapewniają wówczas odpowiednią izolację termiczną oraz przepuszczają powietrze. To optymalny układ dla stopy, która przecież poci się w wyniku dużego wysiłku fizycznego. Rozgrzane ścięgna stóp mogą łatwiej się wychładzać, więc skarpety regulujące temperaturę są wymagane podczas długotrwałego jeżdżenia na rowerze. Jeśli ktoś nie wie, jak wybiera się skarpety kolarskie, w pierwszej kolejności musi myśleć o komforcie swoich stóp. 

Ściągacze i inne udogodnienia?

Skarpetki do jeżdżenia na rowerze to nie są zwykłe skarpetki, lecz nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, które pozwalają w sposób swobodny uprawiać sport, redukując ryzyko kontuzji.  Ważną rolę pełnią tu ściągacze. Zapewniają stabilność skarpety i jej prawidłowe przyleganie. Jeden ściągacz powinien znajdować się pod stopą mniej więcej na środku, drugi na łydce przy wykończeniu. W skarpetach kolarskich wzmocnione są palce i pięty jako obszary najbardziej wrażliwe. Popularne są też tzw. wstawki kompresyjne np. w okolicy kostek. Amortyzują wszelkie uderzenia w miejscach, gdzie ból bywa nieznośny i często dochodzi do obrzęków.

Dlaczego warto jeździć w profesjonalnych skarpetkach?

Fachowe osłony stóp pełnią wiele ważnych funkcji. Początkujący kolarze nie zawsze chcą inwestować w swoją pasję zbyt dużych pieniędzy. Jeśli jednak danej osobie nie towarzyszy słomiany zapał, może się pokusić o bardziej specjalistyczne akcesoria i elementy odzieży.  Skarpetki kolarskie to jeden z elementów garderoby, bez których zaawansowany kolarz się nie obejdzie. Zresztą para skarpet kolarskich wcale nie kosztuje kroci, więc może sobie na nie pozwolić każdy.